UEFA Şampiyonlar Ligi

UEFA Şampiyonlar Ligi

Şampiyonlar Ligi ya da bilinen eski adıyla Şampiyon Kulüpler Kupası, UEFA tarafından her sene düzenlenen Dünyanın en prestijli futbol turnuvasıdır. İlk olarak 1955 yılında Şampiyon Kulüpler Kupası adıyla başlayan bur turnuva günümüzde Şampiyonlar Ligi adıyla devam etmektedir. Her sene milyonlarca seyirci tarafından inanılmaz bir ilgiyle izlenen bu turnuvaya katılmak da bir hayli zor bir iştir. Tabii ki bu zorluğa değecek miktarda da para ödülü vardır. Şimdi sizlere biraz da UEFA Şampiyonlar Ligi katılım formatından bahsetmek istiyorum.

UEFA Şampiyonlar Ligi

Şampiyonlar Ligi’ne katılmanın zor bir iş olduğundan daha önce de bashetmiştik. Bu zorluğu biraz sizlere açıklamak istiyorum. İlk olarak Avrupanın çoğu ligindeki şampiyonlar bu turnuvaya katılma hakkı elde ediyor. Fakat burada da şöyle sıkıntılı bir durum var, eğer sizin ülke puanınız diğer liglere göre düşükse, lig şampiyonunuz bile turnuvaya katılmadan önce ön eleme oynamak zorunda kalabiliyor. Örnek olarak İngiltere Ligi’nin lig puanı yüksek olduğu için ilk 3’te yer alan takım direkt olarak Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanıyor, 4. takım ise ön eleme oynamaya hak kazanıyor. Fakat Türkiye Liginde ise durum biraz daha farklı. Süper Lig şampiyonu olan takım direkt olarak Şmapiyonlar Ligi’ne katılabilirken 2. takım ise ön eleme oynamak zorunda kalıyor. Türkiye Ligi, Dünya ligleri sırlamasında da kritik bir konumda. Avrupa Ligi’ne veya Şampiyonlar Ligi’ne giden takımlar elde tutulur bir başarı gösteremezlerse Süper Lig şampiyonu bile ön eleme oynamak zorunda kalabilir.

Şampiyonlar Ligi Fikstür Formatı

Birkaç ön eleme turlarından sonra kura çekimi ile gruplar belirlenir. Grup kura çekimine, ön elemelerden gelen takımlarla birlikte tam 32 takım katılır. Bu 32 takım 4 takımlı gruplar olmak üzere 8 gruba ayrılır. Geçmiş sezonlardaki turnuva başarılarına göre 1. seri başı, 2. seri başı, 3. seri başı ve sonm olarak da 4. seri başı omak üzere kura çekimine katılırlar. Dseri başları kendileri ile aynı gruba düşemezler. Her grup için her seri başından bir takım seçilir. Sonuç olarak gurup maçları tamalanır ve her gurubun ilk 2 takımı son 16 turuna çıkmaya hak kazanır. Gruplarda üçüncü olan takımlar ise Avrupa Ligi son 32 turuna katılmaya hak kazanır ve Şampiyonla Ligi’nden elenmiş olur. Devamında Çeyrek final ve yarı final maçları akabinde de final maçı ile turnuva sona erer.