Almanya Bundesliga Ligi

Almanya Bundesliga Ligi

Bundesliga, Almanya’nın en prestijli profesyonel futbol ligidir. 18 takımın bulunduğu bu lig, Avrupa’nın en prestijli liglerinden bir tanesidir. Gelişme çağındaki genç futbolcuların genelde 1 numaralı tercihi olan Almanya Bundesliga ligi, bu futbolcuların gelişmesi için çok doğru bir lig tercihidir. Bundesliga 1963 yılında faaliyete başlamış ve günümüze kadar varlığını devam ettirmektedir. Ligde bulunan 18 takım bir sezon boyunca kıyasıya mücadele eder ve sezon sonunda şampiyon belirlenir. Almanya milli takımının oyun kalitesi lige de yansımıştır ve izleyenlere kaliteli bir futbol şöleni sunar.

Almanya Bundesliga Ligi

Almanya Bundesliga Ligi’nin şampiyonluk bakımından kıyasıya bir mücadeleye ev sahipliği yaptığından bahsetmiştik. Lig birincisinin hepimizin bildiği üzere şampiyon olduğu bu ligde, kulüp formlarına sadece 4 yıldız konmasına izin verilmektedir. Yıldız sistemi ise şu şekilde işler ilk yıldız üçüncü şampiyonlukta, ikinci yıldız beşinci şampiyonlukta, üçüncü yıldız onuncu şampiyonlukta, dördüncü yıldız ise yirminci şampiyonlukta verilir. Bundesliga Ligi’nde şapiyon olan takım direkt olarak Şmapiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanır. Şampiyon takımın yanı sıra 2. ve 3. takım da Şampiyonlar Ligi’ne direkt olarak katılma şansı elde eder. 4. takım Şampiyonlar Ligi ön elemelerine katılma hkkı elde eder. Ligi 5. ve 6. sıraa bitiren takımlar ise UEFA Avrupa Ligi’ne bilet almaya hak kazanır. Almanya Ligi diğer liglerin aksine şampiyonluk bakımından şaşırtabilecek potaniyele sahip bir ligdir. Bu yüzden şampiyonluk için çok büyük bir mücadele verilir. Almanya ligine en yüksek oranları güvenilir bahis siteleri veriyor.

Almanya Bundesliga’da Şampiyonluk Sayıları

Almanya Bundesliga Ligi’nde bir çok takım şampiyon olmuştur. Köklü bir maziye sahip olan bu lig, birçok şampiyona tanıklık etmektedir. Son zamanlarda Bayern Munih şampiyonluk konusunda lige damga vuran bir takım olsa da diğer Alman kulüplerinin de şampiyonluk için iyi bir mücadelesi vardır. Şimdi de sizlere Bundesliga’daki şampiyonluk sayılarından bahsetmek istiyorum. Bayern Münih 28 şampiyonlukla bu alanda ulaşılması zor bir başarı göstermiştir. Ardından Borussia Dortmund ve Borrusia Mönchengladbach 5 şampiyonlukla Bayern’i takip eder. Werder Bremen’in 4, Hamburg ve Sttugart’ın da 3’er şampiyonluğu bulunur. Köln ve Kaiserslautern’in 2’şer şampiyonluğu bulunur. 1860 Münih, Eintracht Braunschweig, Nürnberg ve Wolfsburg’un birer şampiyonluğu bulunmaktadır.