Televizyon Yayın Hakları

Televizyon Yayın Hakları

Futbol takımlarının pek çok gelir kalemi bulunuyor. Forma satışları ve bilet satışları en çok göz önünde olanlar. Ama aslında olay burada bitmiyor. Örneğin sponsorluk gelirleri çok büyük paralar getiriyor kulüplere. Transfer pazarındaki başarıları da öyle. Ama bunun yanında başarılarına göre aldıkları paralar da çok büyük. Şampiyon takımlar çok güzel paralar alıyor liglerde. En büyük gelir kaynaklarından biri de avrupa liglerindeki başarıları. Özellikle şampiyonlar liginde çok ciddi miktarlarda paralar dağıtılıyor katılan kulüplere. Temsilcimiz Galatasaray da bu paralardan son yıllarda en çok hak alan takım. Bir diğer tarafında ise Televizyon Yayın Hakları var. Gelin bakalım. Burada ne kadar para kazanılıyor.

Televizyon Yayın Hakları

Büyük liglerin ve büyük takımların yayın hakları sadece kendi ülkelerinde değil dünyanın her yerinde para ediyor. Örneğin İngiltere Premier Lig yayınları en çok kazandıran liglerin başında geliyor. Örneğin 2018 yılında yaptıkları son anlaşmada 3 sezonluk yayın haklarını 5 milyar sterlin gibi bir paraya sattılar. Bu miktar ülkemizin en değerli şirketinin marka değerinin bile üstünde. Sadece yayın haklarından bahsediyorum. Gelelim Türkiye’ye. Ülkemizde lig maçları yıllardır Digitürk tarafından yayınlanıyor. Lig TV’nin BEIN Sports’a satılması ile birlikte Türkiye Süper Lig maçlarını da bu kanaldan izleyebiliyoruz. 2018-2019 sezonunda şampiyon Galatasaray toplam 200 milyon TL gibi bir yayın geliri elde etti. Beşiktaş’ın yayın geliri 174 milyon TL Fenerbahçe’nin ise 154 Milyon TL idi. Ligi sonuncu tamamlayan ve küme düşen Akhisarspor ise 72 milyon TL yayın geliri elde etti. İşte asıl paralar bu yayın hakları ile geliyor.

Alternatif Maç İzleme Yolları

Asgari ücretin ve gelir seviyelerinin belli olduğu ülkemizde sadece maç izleyip eğlenmek için her ay yüksek miktarlar ödemek tabii ki herkes için mantıklı olmayabiliyor. Ülkemiz insanın en büyük eğlence kaynaklarından biri futbol. Ve futbolu televizyondan izlemek bile çok pahalı. Bu nedenle de insanlar farklı yerlere yöneliyor. İnternette pek çok sitede bu maçların yayınlarını canlı olarak izlemek mümkün. Pek çok online bahis sitesi de maçları canlı olarak yayınlıyor. Dilerseniz bu sitelerden birine üye olarak maçları canlı izleyebilirsiniz.