Türkiye Süper Kupa

Türkiye Süper Kupa

Süper Kupa, Dünya futbolunun vazgeçilmez bir kupa maçıdır. Dünyanın neredeyse her liginde, yıllardan beri Süper Kupa mücadelesi oynanır. Türkiye Süper Kupası ise 1966 yılında ilk olarak oynanmıştır. Bu kupa, lig şampiyonu ve kupa şampiyonu arasında oynanır. Her sene farklı ve tarafsız bir statta oynanan bu kupayı kazanan takım UEFA Avrupa Ligi’ne katılmaya hak kazanır. İlk olarak Cumhurbaşkanlığı Kupası ismiyle başlayan bu kupa 1998 yılında kaldırıldı. 2006 yılında yeniden düzenlenmeye başlamasıyla Türkiye Süper Kupa ismini aldı.

Türkiye Süper Kupa

Süper Kupanın en güzel yanlarından bir tanesi de final maçı olması. Kupa finalinin olduğu gün gününde olan takım maçı kazanabiliyor. Buna tarihten de birçok örnek verebiliriz. Bu nedende dolayı genelde ateşli mücadelelere tanık olan bu kupayı sadece 4 büyükler kazanmadı. Bu kupayı kazanan takımların arasında dört büyüklerden farklı olarak Konyaspor, Eskişehirspor, MKE Ankaragücü ve Göztepe bulunuyor. Bunlara ek olarak Bursaspor 3, Altayspor 2, Gençlerbirliği, Kocaelispor, Kayserispor ve Sakaryaspor da birer kez finale katılıp kaybedenler arasında. Türkiye Süper Kupasını en çok kazanan takım ise 25 şampiyonlukla Galatasaray. Şampiyonluk sıralamasında Galatasaray’ı 9 şampiyonlukla Fenerbahçe ardından 8’er şampiyonlukla Beşiktaş ve Trabzonspor takip ediyor.

Süper Kupanın Oynanmadığı Yıllar

Süper Kupa, Türkiye için bir gelenek haline gelmişi olsa da zaman zaman, farklı olaylar nedeniyle ara verildi. İlk olarak 1998 yılında Cumhurbaşkanlığı kupası olarak oynanmaya başlayan bu kupa Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kaldırıldı. Ardından Süper Kupa adını alarak tekrar düzenlenmeye başladı. 2006 yılından günümüze kadar her sene oynanan bu kupa, Türkiye Futbol Federasyonun aldığı kararla sadece bir sene oynanmadı (2011). 2011 senesinde oynanmayan bu kupanın, oynatılmama gerekçesi; Süper Lig’den çoğu takımın da arlarında bulunduğu Şike davasında, Fenerbahçe aleyhine sonuçlanan kararda Fenerbahçe’nin şike yaptığı iddia edildi. O sezonun Süper Lig şampiyonu olan Fenerbahçe bu nedenden dolayı, Türkiye Kupası Şampiyonu Beşiktaş ile karşılaşamadı. Sonuç olarak 1968 yılından bu yana futbolseverler toplamda 10 sene Süper Kupadan mahrum kaldı. Süper Kupa maçları heyecanlı ve kazançlı maçlar oluyor.