Süper Lige Çıkmak

Süper Lige Çıkmak

Süper Lig, her genç futbolcunun, her genç futbolcu adayının ya da Türkiyede furbolu takip eden ve futbolcu olmak isteyen herkesin en büyük hayalidir. Türkiye futbol liglerinin en üst ligi olan bu ligde oynamak gerçekten çok önemli bir iştir. Elbette ki burada oynamak hiç de kolay bir şey değildir. Bu ligde oynamak için bazı takımlar yıllarca sene bazıları daha ise çok kısa bir süre çaba gösterirler. Süper Lige Çıkmak kolay değil.

Süper Lige Çıkmak

Süper Lig’e çıkmak için senelerce TFF 1. Ligde başarılı olmaya çabalamış onlarca takım vardır. Bunlardan bazıları o düşledikleri hayale ulaşıp Süper Lig’e çıkmış, bazıları ise Play-Off’larda elenmiş veya ligi alt sıralarda bitirip hayallerini bir sonraki seneye ertelemiştir. Şimdi sizlere bu hayallerini gerçekleştirmiş birkaç takımdan, en başarılı olanlarından bahsedeceğim. Bu takımların başında MKE Ankaragücü geliyor. Ankaragücü tam tamına 51 sezon Süper Lig’de mücadele etmiş bir takım. Ankaragücünü 50 sezonla Bursaspor takip ediyor. Sonrasında 47 sezonla Gençlerbirliği ve 46 sezonla Trabzonspor geliyor. Saydığımız takımları en başarılı takımlar olarak sayabiliriz. Hatta bazı sezonları 3 büyüklerin üstünde bitirmiş olanları bile var. Tabii ki bu takmılar arasında en göze çarpan takm Trabzonspor. Diğer takımlara göre daha başarılı olan bu takım 74-75 sezonundan beri süper ligde.

Süper Lig’ Çıkıp Tutunamayan Takımlar

Her takımın rüyasının Süper Lig olduğundan bahsetmiştik. Yukarıda sizlere başarılı olan takımlardan bahsettim. Şimdi ise, kurdukları hayalleri çok kısa süren ve başarısızlığa boyun eğmiş takımlardan bahsetmek istiyorum. Her takım Süper Lig’de başarılı olacak diye bir kural yok. İlk olarak Bucaspor ile başlamak istiyorum. Bucaspor TFF 1. Ligden Süper Lig’e çıkmayı başardı fakat bu sevinci uzun sürmedi. 2009 yılında bir sene kalabildiği Süper Lig’e bitime 2 hafta kala veda etti. Bir diğer takım ise Petrol Ofisi. Petrol Ofisi 94-95 yıllarında oynadığı Süper Ligde 1 sene dayanabildi ve sonrasında küme düşerek kulübün kapanmasına kadar bir süreç yaşadı. 2000-01 yılları arasında 1 sene Süper Ligde top koşturan bir başka kulüp ise Siirtspor. Siirtspor 1 senelik maceranın ardından küme düsştü ve maddi sıkıntılardan ötürü Amatör kümeye kadar geriledi.