TFF 1. Lig

TFF 1. Lig

TFF 1. Lig, Türkiye Futbol Federasyonuna bağlı olan ve profesyonel liglerde en üstten 2. seviyede olan bir ligdir. Aynı Süper Lig gibi 18 takımdan oluşur ve bu takımlar dönem içinde birbirleriyle maç yaparlar. 1963 yılında faaliyete geçen bu lig günümüze kadar aynı statü ile faaliyet göstermektedir. Bu ligde en çok şampiyon olma ünvanı 6 şampiyonlukla Samsunspor’a aittir. TFF 1. Lig gerek heyecanı ile gerekse ligdeki oyuncularım azmi ile futbol severler için izlemesi gayet zevkli bir ligdir. Küme düşmemek ve bir üst lige çıkmak için verilen çaba, her futbol severin izlemesi gereken bir futbol şöleni sunar.

TFF 1. Lig Play-Off

Süper Lig de olduğu kadar TFF 1. Lig’de de şampiyonluk ve Süper Lig’e çıkmak için çok yoğun bir mücadele veriliyor. TFF 1. Lig’de, ligi ilk 2 sırada bitiren takım direkt olarak Süper Lig’e çıkabiliyor. Toplamda 3 takımın bir üst lige çıktığı bu ligde, çıkacak bir diğer takımı ise Play-Offlar belirliyor. Play-Offlara katılmak için TFF 1. Ligdeki bir takımın ligi 3. ile 6. Sıra arasında bir yerde bitirmesi gerekiyor. Bu aralıklarda ligi bitiren her takım Play-Offlara katılmak için hak kazanıyor. Play-Offlarda 3. İle 6. Ve 4. İle 5. Karşılaşıyor. Her iki takımın sahasında da yapılan toplam 2 maçta kazanan finale çıkıyor. Final ise tarafsız bir sahada oynanıyor ve kazanan takım Süper Lig’e çıkmaya hak kazanaıyor.

TFF Ligde Şampiyonluk

Süper Lig takımları hariç neredeyse her takımın hayali olan en büyük şey ise TFF 1. Ligde şampiyon olmak diyebiliriz. Bu konudaki en başarılı takım ise Samsunspor. Samsunspor çok köklü bir kulüp geçmişine sahip olsa da yeni döneme damga vurmayı çok başaramadı. Yine de TFF 1. Ligde şampiyonluk denince akla ilk gelen takım Samsunspor desek yanlış olmaz. 6 şampiyonluk ile bu rekoru elinde tutan bu takımı şu ana kadar geçebilen kimse yok. Bu alanda en yakın takipçisi ise 5 şampiyonluk ile şu sıralar Amatör kümede mücadele eden Mersin İdman Yurdu.