Premier Lig

Premier Lig

İngiltere 1. Futbol Ligi ya da bilinen adıyla İngiltere Premier Ligi, İngiltere’nin kulüpler bazındaki en presijli futbol ligidir. 1992 yılında kurulan bu lig, toplamda 20 takımdan oluşan bir kupa organizasyonudur. Çoğu Avrupa ligine göre 18 takımın aksine 20 takım bulunur. Tıpkı diğer liglerde olduğu gibi 3 takım küme düşerken 3 takım da Premier Lig’e yükselmek için mücadele eder. Dünyadaki çoğu futbol otoritesine göre İngiltere Premier Lig , dünyada kulüpler bazındaki en zor turnuva olarak gösterilir. Gerçekten de bu kupayı kazanabilmek bir hayli zordur.

Premier Lig

Premier Lig, kuruluşundan bu yana devamlı bir şekilde kıran kırana mücadelelere tanıklık etmiştir. Bunun en büyük sebebi ise şüphesiz İngiltere’nin en prestijli ligi olmasından dolayı en iyi takımların mücadele etmesidir. Tahmin edebileceğiniz gibi diğer büyük liglerde de büyük takımlar oynuyor fakat burada durum biraz daha farklı. İlk olarak yayın gelirleri çok yüksek ve bu durum da Premier Ligi orta sıralarda bitiren bir takımın kasasını paraya boğmaya yetiyor. Premier Lig’i üst sıralarda bitirenler ise apayrı bir klasmanda. Bu takımlar çok yüksek meblağlara transfer yapıp bahis piyasasını alt üst edebiliyor. Çok yüksek paraların döndüğü bu ligde her takım, kadrosuna yıldız oyuncu katabiliyor ve bu da rekabeti arttırıyor. Dünyanın en zor ve en iyi ligi olan  bu ligde oynamak da her futbocunun hayali. Bu yüzden transferlerde de oyuncular, Premier Lig’i diğer liglere tercih ediyor.

İngiltere Premier Ligi Şampiyonluğu

Premier Ligde şampiyon olmanın ne kadar zor bir başarı olduğundan bahsetmiştik. Şimdi de sizlere zoru başaran, Premier Lig’de şampiyonluk yaşamış  takımlardan bahsetmek istiyorum. En sondan  en başa bir sıralama yapacak olursak, bir kere şampiyon olmuş kulüpler arasında Blackburn Rovers ve Leicester City geliyor. Leicester City’nin peri masalı şampiyonluğunu duymayanınız yoktur. Blacburn Rovers ise 1994-95 sezonunda şampiyon olmuştur. Bu iki takımdan sonraki sırayı 3 şampiyonlukla Arsenal alıyor. Topçular 2003-04 sezonundan beri şampiyonluğa aç durumdalar. Ardından Manchester City 4 şampiyonlukla 3. sırayı alıyor. 2. sırayı ise 5 şampiyonlukla Chelsea alıyor. Ve son olarak 1. sırayı tam tamına 13 şampiyonlukla Kırmzı Şeytanlar, Manchester United alıyor. Son zamanlarda biraz formsuz bir grafik çizen United bu alanda yerini garantiye almiş diyebiliriz.