Grand Slam Turnuvalar

Grand Slam Turnuvalar

Ülkemiz tenis anlamında diğer ülkelerden geri kalan bir ülke. Bunun sebebi bu spor dalına gerekli yatırımın yapılmaması ve bu alanda nitelikli sporcu yetiştirilmemesi. Ama son yıllarda tenise olan ilgi git gide artıyor. Hem tenis oynayanların sayısı hem de ülkemizdeki tenis turnuvalarının sayısında ciddi bir artış var. Ve ayrıca ciddi bir izleyici kitlesi de oluştu Tenis adına. Bu yazımızda Grand Slam Turnuvalar hakkında bilgi vermek ve dünyanın en prestijli turnuvalarından bahsetmek istiyoruz.

Grand Slam Turnuvalar

Grand Slam Tenis Turnuvaları dünyanın en prestijli tenis turnuvalarıdır. Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından her yıl 4 Grand Slam turnuva düzenlenir. Bu turnuvalar Avustralya Açık Tenis Turnuvası ( sert zemin ) ( Ocak Ayında Düzenlenir. ), Fransa Açık Tenis Turnuvası ( Toprak Zemin ) ( Mayıs ve Haziran Aylarında Düzenlenir. ), Wimbledon Tenis Turnuvası ( Çim Zemin ) ( Haziran ve Temmuz Aylarında Düzenlenir ), Amerika Açık Tenis Turnavası ( Sert Zemin ) (Ağustos ve Eylül Aylarında Düzenlenir. ). Bu turnuvalardan en eskisi ve bana göre en prestijlisi olan ve İngiltere’de düzenlenen Wimbledon 1877 yılından beri oynanıyor. Bu turnuvalarda 5 farklı kategori bulunuyor. Bu kategoriler şu şekilde : Tek Erkekler, Tek Kadınlar, Çift Erkekler, Çift Kadınlar ve Karışık Çiftler.

Bilmenizde Fayda Var

Genel olarak Grand Slamlerden bahsettik. Şimdi biraz daha özele girelim ve ilginç detaylardan bahsedelim. Buradan sonrası biraz daha genel kültür olacak. Bu nedenle bilmenizde fayda var. Bu 4 Grand Slam turnuvasının tamamını aynı sezon içinde bir kişi kazanırsa kendisine “Grand Slam” ünvanı veriliyor. Majesteleri Roger Federer kazandığı 18 kupa ile bu turnuvalarda Tek Erkekler klasmanında ne çok kazanan oyuncu durumunda. Günümüzdeki tenis oyuncularından; erkeklerden Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic ve kadınlardan Serena Williams ile Mario Sharapova 4 grand slam turnuvasını da kazanan oyuncular. Tenisin zirvede olduğu bir dönemdeyiz. Çok heyecanlı turnuvalar izliyoruz. Çok iyi oyuncuları izliyoruz. İşte bu nedenle de çok şanslıyız. Eğer tenisi seviyor ve yakından takip ediyorsanız tenis maçlarına ve turnuvalarına bahis yaparak çok güzel paralar da kazanabilirsiniz. Yakından takip edenler için çok iyi fırsatlar var bu spor dalında.