İspanya La Liga

İspanya La Liga

İspanya La Liga, İspanya’da bulunan en prestijli profesyonel futbol ligidir. Dünyaca popüler olan bu lig ilk olarka 1929 yılında düzenlenmiştir. O yıldan bu yıla kadar çeşitli düzenlenmeler ve değişiklikler geçirmiş olsa da bugün hala bu organizsayon düzenlenmektedir. Dünyanın en iyi liglerinden bir tanesi olarak gösterilen bu lig, dünyaca ünlü futbolcuları ağırlamış ve ağırlamaya devam etmektedir. İspanya futbolunun da globalleşmesiyle birlikte, İspanya La Liga Ligi’nde oynayan takımların futbol seviyesi yükselmiş ve Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi gibi üst düzey liglerde de başarıdan başarıya koşmuştur.

İspanya La Liga

La Liga çok büyük bir lig olmasından dolayı burda da çoğu büyük ligde olduğu gibi fikstür ve şampiyonluk yarışı bir hayli zorlu ve çekişmeli geçer. Son zamanlarda genellikle İspanya’nın en büyük takımlarından ikisi, Barcelona ve Real Madrid arasında geçen şampiyonluk yarışları, birkaç takımın daha bu potaya eklenmesiyle birlikte bir tık daha zevkli bir hale gelmiştir. Atletico Madrid’in ve Sevilla’nın da bu son zamanlardaki başarıları, bu iki takımın da şampiyonluk yarışına girmelerinde etkili olmuştur. Bunlara ek olarak Avrupa kupalarında da önemli başarılar elde etmişlerdir. Bu dört takıma ek olarak geçmiş senelerde şampiyonluğu bulunan Athletic Bilbao ve Valencia, son zamanlarda şampiyonluk yarışından bir hayli uzakta kalmışlardır. Yinede bu takımlar Avrupa kupalarında mücadele ederek çeşitl başarılar hatta şampiyonluklar kazanmaktadır. La Ligaya en iyi oranları güvenilir canlı bahis siteleri tarafından veriliyor.

La Liga’da Şampiyonluk Sayıları

La Liga’daki şampiyonluk yarışından ufak da olsa bahsettik. Şimdi de sizlere şampiyonluk sayılarından bahsetmek istiyorum. Şampiyonluk sayılarına gelecek olursak, bu yarışta başı Los Galacticos yani Real Madrid çekmektedir. Tam olarak 33 şampiyonluğu bulunan Real Madrid ulaşılması zor bir başarıya imza atmıştır. Ezeli rakibi Barcelona ise 26 şampiyonlukla onu takip etmektedir. Son zamamnlardaki kıyasıya şampiyonluk mücadeleleri ile bilinen bu iki rakip, takımlarına Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’yu da dahil etmeleriyle aralarındaki şampiyonluk yarışı bir hayli ateşlenmiştir. Lionel Messi’li Barcelona son zamanlarda bu yarışı biraz önde götürmektedir. Barcelona’yı takiben Atletico Madrid 10 şampiyonluğuyla gelmektedir. Valencia 6, Real Sociedad 2, ve Sevilla, Real Betis, Deportivo la Coruna da birer şampiyonluğuyla listede bulunmaktadır.