Kumar ve Matematik

Kumar ve Matematik

İlkokuldan beri matematik dersi görürüz. Çoğumuz ilkokul ve lisedeki matematik derslerinde nefret etsek de matematik, belirli bir sistematiğe dayalı ve aynı zamanda belirli bir mantıkla ilerleyen bir bilim dalıdır. Matematik hakkında çok şey duymuşsunuzdur. Şimdi de sizlere matematiğin kumarla nasıl bir ilişkisi olabileceği konusunda küçük bir bilgi vereceğim. Umarım bu yazım sizlere, matematiğin kumarla olan ilişkisini anlamanızda bir nebze de olsa yardımcı olur. Kumar ve Matematik ilişkisini inceleyelim.

Kumar ve Matematik

Matematik, ilkokuldan başlayıp üniversiteye hatta mesleğinize bağlı belki de hayatınızın sonuna kadar ihtiyacınız olan bir bilim dalı. Matematiğin üstüne çok fazla sayıda çalışma yapılmış ve bu çalışmaların bir kısmı matematiğin kumarla olan ilişkisiyle alakalı. Öncellikle kumarla başlamak istiyorum. Kumar oynamak nerdeyse herkes için bir hobi. Tabii ki de bu hobiden para kazanmak için elimizden geleni yaparız. Kumar bildiğiniz gibi genellikle kartlarla oynanan ve işin içinde yine genellikle paranın olduğu bir oyun türü. Bu oyunların kağıtlarla oynanması ve özellikle belli bir sayıda kağıtla oynanması, bu işi matematikle tanıştırıyor. Bazı oyunlar birkaç desteyle bazı oyunlar ise tek bir desteyle oynanır. Bu destelerde kaç kağıt olduğu ve hangi türden kaç kağıdın olduğu bellidir. Bu nedenlerden dolayı matematik sayesinde, oyun oynarken bir sonraki gelecek kağıdı tahmin yürüterek veya basit bir matematik hesabıyla hesaplamamamız için hiçbir neden yoktur. Örnek olarak bir poker elinde ortada üç kart olduğunu varsayalım. Ve bu kartların ikisinin as olduğunu diğer bir asın da bizim elimizde olduğunu varsayalım. Bu durumda – şayet diğer as öbür oyuncularda değilse – diğer kartın as gelme ihtimali bir hayli düşüktür. Bu yüzden stratejinizi bu el için bu yönde ilerletmeniz sizin için çok büyük bir kazanç olur.

Kumarda Matematik ile Kazanmak

Yukarıda sizlere matematik ve kumar ilişkisi hakkında bahsetmeye çalıştım. Şimdi de herkesin merak ettiği kumarda bu şekilde kazanmak mümkün mü? Sorusunu yanıtlamaya çalışacağım. Kumarda matematikle kzanmak tyabii ki de mümkün. Eğer kartlara iyi bit şekilde hâkimseniz ve matematiğiniz de iyiyse bir sonraki kartın gelme ihtimalini tahmin ederek matematikle kazanabilirsiniz.