FIFA Dünya Kupası

FIFA Dünya Kupası

Dünya Kupası, FIFA önderliğinde gerçekleşen, FIFA’ya bağlı olan ülkelerin erkek milli takımlarının katılabildiği Dünyanın, milli takımlar bazındaki en prestijli futbol organizasyonudur. 1930 yılında başlatılan bu turnuva 2. Dünya Savaşı’nın bazı dönemlerinde ara verilmiş olsa da günümüze kadar devam eden bri organizasyondur. Brezilya,  FIFA Dünya Kupası için en başarılı takımı olarak tam 5 kez bu kupayı kazanmıştır. Dünya Kupası, seyirciler için de ayrı bir önem taşır. Kendi ülkelerinin bu organizasyonda mücadele ettiğini görmek her seyirci için paha biçilemez bir ayrıcalıktır.

FIFA Dünya Kupası

Dünya Kupası’na katılmak ve başarılı olmak her milli takımın hayalllerini süsleyen bir ayrıcalıktır. Bu yüzden takımlar kıyasıya mücadele verirler. FIFA her kıta için kendi başarı sıralamalarına göre bir kontenjan belirler. Kıtaların kendi federasyonları ülkeler için eleme turları başlatır. Dünya Kupası 1998 yılındna beri 32 takımla yer almaktadır fakat 2018 yılında yapılan bir düzenlemeye göre 2026 yılından itibaren 48 takımın mücadele edeceği açıklanmştır. 32 takımın belirlendiği bu eleme turlarından sonra kura çekimi ile gruplar belirlenir. 4 takımdan 8 grubun olduğu bu turnuvada ilk 2 takım bir üst tura çıkar. Sonraki maçlar eleme uslülüyle oynanır ve finale kadar devam eder. Final ve üçüncülük maçlarının oynanmasıyla turnuva sona erer. Dünya Kupası belirli bir ya da iki ülkenin ev sahipliğnde gerçkeleşir. Bu turnuvaya ev sahibi olmak isteyen adaylar başvurularını yapıp değerlendirilir. Değerlenirme sonrasında oylama ile kimin ev sahipliği yapılacağına karar verilir.

FIFA Dünya Kupası’nı En Çok Kazanan Takımları

Dünya Kupası maçları ve atmosferi diğer bütün futbol turnuvalarından biraz daha farklıdır. Bu yüzden de seyir zevki, oyuncuların hırsı ve maç kazanma duygusu daha ön plandadır. Turnuva 1938  yılından beri oynanmakatdır ve bu turnuvanın en çok kazananı Brezilya’dır. Breziya’yı 4 şampiyonlukla Almanya takip etmektedir. Almanya aynı zamanda en çok ikinciği en çok üçüncülüğü ve en çok dördüncülüğü bulunan takımdır. Her bir sıralamada 4 defa bulunmuştur. İtalya 4 şampiyonlukla bu Almanya ile aynı sırada yer almaktadır. Arjantin ve Fransa 2 şampiyonlukla İtalya ve Almanyayı takip etmektedir. 1 şampiyonluğu bulunan ülkeler ise Uruguay ve İspanyadır.