UEFA Avrupa Ligi

UEFA Avrupa Ligi

Avrupa Ligi’ne katılmak, ülkemizde de çoğu futbol takımının gerçekleştirmek istediği bir başarıdır. Çoğu takım bu turnuvaya katılabilmek için epey efor sarfeder. Avrupa Ligi’ne toplamda 160 takım katılır. Bu sayı büyük bir sayı olduğu için katılabilmek kolay gibi gözükebilir. Ülkemizde Avrupa Ligi’ne katılabilmek için Süper Lig’de 3. veya 4. olmak gerekmektedir. Süper Lig 4.sü, Avrupa Ligi ön eleme turlarına katılmaya hak kazanır. 3. ise direkt olarak gruplara katılmaya hak kazanır. UEFA Avrupa Ligi katılan 160 takım, eleme turları oynayarak 48 takıma kadar düşer ve bu 48 takım gruplara katılır. Grup aşaması bittikten sonra, Şampiyonlar Ligi gruplarını 3. bitiren takımların eklenmesiyle birlikte son 32 turu oynanır. Ardından son 16, Çeyrek final, Yarı Final ve Final karşılaşması oynanır.

UEFA Avrupa Ligi

Avrupa Ligi’ne katılmak, ülkemizde de çoğu futbol takımının gerçekleştirmek istediği bir başarıdır. Çoğu takım bu turnuvaya katılabilmek için epey efor sarfeder. Avrupa Ligi’ne toplamda 160 takım katılır. Bu sayı büyük bir sayı olduğu için katılabilmek kolay gibi gözükebilir. Ülkemizde Avrupa Ligi’ne katılabilmek için Süper Lig’de 3. veya 4. olmak gerekmektedir. Süper Lig 4.sü, Avrupa Ligi ön eleme turlarına katılmaya hak kazanır. 3. ise direkt olarak gruplara katılmaya hak kazanır. Avrupa Ligi’ne katılan 160 takım, eleme turları oynayarak 48 takıma kadar düşer ve bu 48 takım gruplara katılır. Grup aşaması bittikten sonra, Şampiyonlar Ligi gruplarını 3. bitiren takımların eklenmesiyle birlikte son 32 turu oynanır. Ardından son 16, Çeyrek final, Yarı Final ve Final karşılaşması oynanır.

Avrupa Ligi Şampiyonluğu

Avrupa Ligi’nde şampiyon olmak da bir hayli zor bir başarıdır. Bu turnuvada şampiyonluk konusunda en başarılı takım 5 şampiyonlukla Sevilla’dır. Sevilla’dan sonra onu, 3 şampiyonlukla Liverpool, Atletico Madrid, İnter ve Juventus takip etmektedir. Bu takımların ardından gelen 2 şampiyonluk yaşamış takımlar ise Chelsea, Porto, Feynoord, Parma, Göteburg, Real Madrid, Totthenam Hotspur ve Borrusia Mönchengladbach olarak sıralanır. Şampiyonluk yaşamak apyrı bir duygudur. Hem maddi hem manevi olarak büyük yatırımların yapıldığı bu final maçında oyuncular, her zamankinden çok daha fazla bir şekilde efor sarf ederek kupaya uzanmaya çalışır. UEFA Avrupa  Ligi kupasının kazanan takım, her sene Ağustos aylarında yapılan ve Şampiyonlar Ligi şampiyonu ile Avrupa Ligi şampiyonunu karşı karşıya getiren Süper Kupa karşılaşmasında oynamaya hak kazanır.